עריכת וידאו בתכנת פרימייר premiere

פרימייר premiere

מהו פרימייר? זוהי תוכנת עריכת וידיאו מקצועית. בעידן של ימנו כמעט כל אחד יכול להכין סרטונים ולעלות אותם לרשתות החברתיות, לשתף עם חברים. האינטרנט מלא באתרים, תוכנות ואפליקציות שיאפשרו לכם לערוך את סרטוני וידיאו שלכם אומנם אלה אתרים חובבנים שמאפשרים לכם אופציות מצומצמות לעריכת התוכן שלכם.

תוכנת פרימייר זו תוכנה לעריכת וידאו ואחת המקצועיות בשוק, פרימייר היא בעלת יכולות מתקדמות המאפשרות לערוך סרטים ברמה קולנועית וארוכים. חלק מסרטונים והתוכן שניתן לייצר בעזרת הפרימייר הם קליפים מוזיקליים, סרטים דוקומנטריים, סרטוני תדמית, סרטים קצרים, סרטונים של אירועים ועוד. 

פרימייר משמשת בדרך כלל עורכי וידאו, צלמים, משרדי פרסום ובעצם כל מי שרוצה לייצר סרטונים מגניבים וערוכים היטב לשימושים מגוונים. חשוב להדגיש שפרימייר אמנם תכנה שניתנת ללמידה עצמית אבל היא בהחלט לא נחשבת לאחת מהתכונות הקלות בתעשייה אלא לאלו שמורכבות יותר. יש תוכנות פשוטות יותר כמו קמטסיה שמאפשרות עריכה ברמה פשוטה יותר מבלי להתפשר על האיכות.

אדובי פרימייר

פרימייר זו אחת מתוכנות העריכה והעיצוב של אדובי. אדובי הינה חברה המובילה בעולם בתכונות שלה. בבעלותה מגוון רחב של תוכנות הקשורות לעולם הגרפיקה, העיצוב, עריכת מסמכים ועוד.  חלק מרשימת התוכנות המגוונות שלה הם פוטושופ, אקרובאט, אנימייט, אפטר אפקט, אילוסטרייטר, פרימייר פרו וכו'.  

על מנת להשתמש בתוכנות של אדובי יש לרכוש מנוי חודשי, ניתן לרכוש מנוי עבור הענן של אדובי שכולל בתוכו את הגישה לכל המגוון הרחב של תוכנות אדובי או אפשר לרכוש מנוי חודשי לתוכנה אחת ספציפית. בתמורה לרכישת המנוי התוכנה מספקת שדרוגים חינמיים ללא הגבלה לכל כלי שהתקין המשתמש ושלל שירותי ענן נוספים. את המנוי לענן של אדובי ניתן לרכוש בחבילות שונות של מינויים במחירים שונים, ישנן חבילות למוסדות לימוד, בודדים, עסקים, חודשי או שנתי. ניתן לבטל את המנוי בכל עת, התוכנות מותקנות על המחשב הפרטי אך אין צורך לחשוש מווירוסים או עבודה מקוונת איטית.

היתרונות של פרימייר פרו

תוכנת העיצוב של פרימייר פרו מאפשרת כלים רבים לעריכה של קטעי וידיאו וקטעי שמע. חלק מהכלים שהיא מאפשרת זה ומיזוג של קטעי וידיאו, הוספת שמע, הקלטה של אודיו על גבי הסרטון, הוספת כתוביות וקרדיטים מעוצבים, אפקטים מדהימים, להוסיף אנימציה וכן הלאה. 

מעבר לכך פרימייר מאפשר שליטה כמעט מלאה על כלים אלה כך לדוגמא, יש ביכולתך להחליט מה יהיה ווליום האודיו ולשחק איתו על מנת שישתנה בהתאם לחלקים השונים של הסרטון. כמו כן, פרימייר מאפשרת מגוון אופציות לעריכה של טקסט וכותרות כגון, פונטים שונים, אפשרויות, מילוי, אפקטים, הצללה, שבלונות וסגנונות עיצוב מוכנים ותנועה לטקסט או לתמונה.

בנוסף לכל אלו פרימייר מאפשרת גם כלים רבים לעריכה ברמה מקצועית. עם פרימייר אפשר לשלוט במהירות הוידיאו, ניתן לבצע תיקוני צבע, להוסיף רקע לצילום, ניקוי רעשי רקע באודיו, לחלק את המסך לכמה אזורים עם אפקטים שונים או לחלק אותו לסצנות נפרדות, בסצנת מרדף למשל תוכלו למקם בחלק העליון את המכונית הרודפת ובחלק התחתון את הנרדף רץ.

פרימייר פרו תומכת במגוון גדול מאוד של פורמטים וידיאו שונים החל  מצילום במצלמת וידיאו ביתית, במכשיר הנייד או מצלמת וידיאו מקצועית,, בתוכנת פרימייר תוכלו למצוא את פורמט העבודה המתאים ביותר עבור חומרי הגלם שלכם, ללא כל צורך בתוכנות המרת וידיאו נוספות. יתר על כך, באמצעות פרימייר ניתן לייצא את הפרויקט שלכם עבור רוב הפלטפורמות ,בצורה כזאת שאיכות הקבצים לא תיפגע והרזולוציה תהיה ברמה גבוהה מאוד.

כמו כן עם פרימייר בעת סיום העריכה ניתן בקלות לעבור לתוכנת עריכה אחרת של אדובי כגון after effects ו photoshop.כמו כן ניתן לבצע זאת גם בדרך ההפוכה למשל, ניתן ליבא בקלות עריכות ופרויקטים שנעשו באפטר אפקטס אן בפוטושופ לתוך הפרימייר פרו ולהציב אותן על ציר הזמן בממשק התוכנה. ניתן גם לבצע עריכה באפטר אפקטס, אשר לאחר מכן יעודכן באופן מיידי בתוכנת הפרימייר עם השינויים שנעשו וכך גם לגבי הפוטופש.

היסטוריה של פרימייר premiere פרו

חברת אדובי שחררה את התוכנת פרימייר לראשונה בשנת 1991. בימיה הראשונים של התוכנה היא הייתה חובבנית, פשוטה ואפשרה בעיקר השגת תוצאות מהירה. אם השנים היא הפכה להיות כלי עריכה ברמה מקצועית, ספק אם יוצרי התוכנה יכלו לשער את הצלחתה ושרידותה. בעידן המודרני של המחשבים והתוכנות טכנולוגיות חדשות מתפתחות כל הזמן, לכל תוכנה יש תוכנה דומה והתחרות היא קשה, תוכנות חדשות הרבה פעמים מחזיקות לטווח זמן קצר. עם זאת, תוכנת פריימיר היא מהמובילות בתחום שלה כמעט 30 שנה. במהלך השנים התוכנה עברה שינויים רבים, שדרוגים והפכה לכלי עוצמתי ונחשק בעולם העיצוב והעריכה. 

בשנת 1933 אדובי החלה לשחרר את התוכנה כגרסה לסביבת עבודה של מק וחלונות. בהתחלה אדובי השיקו שתי גרסאות של פרימייר, בשנת 2003 הושקה גרסת הפרימייר pro- זו הגרסה שכוונה לשוק המקצועי אשר אפשרה מגוון רחב של כלים (למעשה זו גרסה 7 של פרימייר). במקביל הושק גם פרימייר אלמנטס- זוהי גרסה יותר פשוטה אשר כיוונה לשוק הביתי עם יכולות עריכה מוגבלות.

סרטים מפורסמים שנערכו עם פרימייר

הרשת הטלוויזיונית הראשונה שהחלה להשתמש בתוכנת פרימייר היא CNN, היא נעזרה בתוכנה על מנת ליצור סרטים ותוכניות מקור. לאחר מכן התחלה להשתמש בתוכנה גם הרשת BBC עבור עריכה של סרטים ותוכניות מקור ומשם השימוש בתוכנה התחיל להתגלגל כמו כדור שלג. בזמן קצר פריימיר הפכה להיות תוכנת עריכה מועדפת של מלא במאים ויוצרים ברחבי העולם אשר השתמשו בתוכנה עבור הפרויקטים שלהם. 

דוגמא לסרט מפורסם שנערך בעזרת פרימייר הוא MONSTER, סרט מוזיקלי של הרשת BBC המתעד את מסע ההופעות של מדונה בשנת 2006. סרטים נוספים שחלק מהריכה שלהם נעשתה בעזרת פרימייר הם סופרמן חוזר (2006), אוואטר (2009), הרשת החברתית (2010) והוגו (2011).

כמו כן נעשה בפרימייר שימוש רב בעולם עבור עריכת תכני דוקו, סרטים קצרים, סרטים ארוכים, מחזות זמר ועוד. בשנת 2016 כחלק מפסטיבל סאנדנס  הוצגו 51 סרטים שנערכו בעזרת פרימייר ו175 סרטים נוספים שנעזרו בפרימייר ככלי נוסף עבור העריכה של הסרט.

סרטים מפורסמים נוספים שנערכו בפרימייר בעשור האחרון הם: נעלמת (2014), דדפול (2016), הייל לקיסר (2016) ועוד.

קמטסיה עריכת סרטונים

איך לערוך עם פרימייר?

תהליך העבודה עם אדובי פרימייר פרו הוא יחסית קל עבור הפעם הראשונה ולמי שאין ניסיון. התוכנה מאפשרת לך לאסוף ולסדר את חומרי הגלם כלומר, תמונות, סרטים, צילומים לא ערוכים בצורה נוחה ונעימה לעין. כאשר אנו פותחים את תוכנת הפרימייר מופיע לנו חלון עם מוניטור המאפשר לעלות תמונות וחומרי גלם לתוכנה. חלון זה מאפשר לנו להשתמש בצורה נוחה בחומרי הגלם שלנו ואף לסנן אותם. בנוסף ליד חלון זה ובתחתית המסך יופיע טיימליין, זהו ציר הזמן עליו אנחנו מעלים את חומרי הגלם שלנו, ומבצעים את העריכה, חיתוך\ סידור מחדש של סצנות, פריימים, הוספת אפקטים, כתוביות ועוד. כמו כן בציר הזמן ניתן לבדוק מהו אורך הסרטון ולשלוט בזה, במידה ואנו רוצים סרטון במשך שלושים שניות ניתן לערוך אותו שיתאים לאורך הזמן הרצוי בעזרת הטיים ליין.  

הפרימייר פרו היא תוכנה קלה ללמידה ראשונית וגם עבור חובבנים אשר לא אין להם צורך בעריכה מקצועית. אומנם, מעבר לאפשרויות הקלות לתפעול הפרימייר מכיל בתוכו מגוון רחב של אפשרויות עריכה. יוצרים אשר מעוניינים להשתמש בפריימיר בצורה מקצועית עשויים להיתקל מעט בקושי על מנת להבין את כל האפשרויות שהפרימייר מציג בפניהם. 

היום ניתן ללמוד כיצד לערוך בצורה מקצועית על פרימייר בעזרת אתרי אינטרנט, סרטוני יוטיוב וקורסים מקצועיים. ישנם אתרים רבים אשר מציעים קורס און לין של לימודי פרימייר, בצורה ברורה, מרצים מומחים בתחום ושיעורי און ליין מפורטים. כמו כן, ישנם קורסים רבים או לימודי תעודה בתחום העיצוב והגרפיקה אשר מלמדים את השימוש בתוכנת אדובי פרימייר כחלק מתוכנית הלימודים שלהם. לימודי האון לין של מאפשרים ללמוד את הפרימייר בצורה יותר קלה, זולה, חסכון של זמן וכסף בהמתנה בפקקים וחיפוש חנייה. בנוסף, ככה ניתן ללמוד בקצב האישי שלך וללא הפרעות מסביב.  

אומנם, תוכנה פרימייר עשויה להיות קשה ללמידה בצורה מקצועית ללא מדריך או מורה שכן, היא מכילה בתוכה מלא פונקציות ואפשרויות מגוונות לעריכה. בקורסים און ליין אין מורה שמסייע לך בתהליך העריכה והלמידה, דבר זה עשוי להקשות מאוד על התהליך ולהאריך את הזמן של למידת התוכנה. היום בשוק יש עדיפות לקורסים עם מפגשים פרונטליים וזאת מכיוון כי הלמידה הקבוצתית היא בעלת יתרונות רבים שקשה להתעלם מהם. לפי מחקרים שנעשו, לימודים פרונטיילים אשר מחייבים הגעה ומיצרים לך מסגרת הם בעלי אחוזי הצלחה יותר גבוהים של מסיימי התעודה. במגשים פרונטליים ולימודים עם קבוצה המוטיבציה ללמידה הרבה יותר גבוה, חווית הלימוד יותר מהנאה והלימוד עצמו יותר יעיל, מקצועי וקצר.

אולי יעניין אותך גם...